Nadmetanje pod sloganom "Online. Female. Code. Hackathon. 2020. Namics." biće održano 12. decembra u okviru Nedelje obrazovanja iz računarskih nauka, a mogu se prijaviti sve zainteresovane učesnice, nezavisno od znanja i programerskog iskustva.
Agencija Namics sada već tradicionalno organizuje takmičenje žena programera koje ima jasan cilj: podstaći žene da se bave programiranjem i osnažiti njihovu poziciju u IT industriji. Kako navode iz Namicsa, najskorija istraživanja organizacije Girl Scouts pokazuju da, u uzrastu do 17 godina, ne postoji razlika u interesovanjima i sposobnostima, ali da se percepcija kasnije menja Katarina Simić, učesnica prvog ženskog hakatona, a sada softverski inženjer u Namicsu:
Analiza Girl Scouts je pokazala da se dečaci i devojčice u istoj meri interesuju za tehnologiju, a da su devojčice u tom periodu inovativnije od dečaka. Više od 45 odsto njih izjavilo je da je uz pomoć Interneta napravilo nešto novo, dok je to učinilo 38 odsto dečaka.
Ipak, isto istraživanje je pokazalo da su dečaci samouvereniji i to se kasnije odražava prilikom odabira zanimanja. Svesni smo da je to situacija koju bi trebalo postepeno rešavati, a naše takmičenje je tek mali doprinos. Želimo da podstaknemo što više žena da se oprobaju u programiranju.
Katarina Simić dodaje da, prema poslednjim podacima Ministarstva trgovine, turizma i telekomunikacija, u srpskoj IT industriji radi između 15 i 20 odsto žena: „Slična situacija je u čitavoj Evropi, ali i velikim svetskim kompanijama”, napominje Simić i dodaje da je u beogradskoj kancelariji radi skoro 50 odsto žena.”
Učesnice se mogu prijaviti pojedinačno ili kao timovi od tri člana
Zbog situacije sa korona virusom takmičenje će biti održano online, a učesnice se mogu prijaviti kao pojedinci ili timovi od tri člana, a u radu će im pomagati mentori – softverske inženjerke iz Namicsa.U saopštenju se navodi i sledeće:
Takmičarke će imati 10 sati da razviju prototip rešenja i za to će moći da koriste Internet i programski jezik po svojoj želji. Zadatak konkursa biće poznat dan ranije, a po završetku hakatona sva predložena rešenja ostaće u vlasništvu njihovih kreatorki. Za krajnje rešenje je važno je da bude upotrebljivo u stvarnom okruženju, da bude autentično u odnosu na postojeće ideje i da sadrži makar neki deo softverskog koda.
Prijave za takmičenje u programiranju pod sloganom „Online. Female. Code. Hackathon. 2020. Namics.” otvorene su do 6. decembra u ponoć, a formular za prijave i sve informacije o hakatonu dostupne su na zvaničnom sajtu.