Roming je ukinut u nekim susednim zemljama, ali pravila za Grčku i ostatak Evrope su drugačija, pa se treba dobro informisati pre putovanja.
Pre skoro dve godine potpisan je međunarodni sporazum kojim je šest ekonomija Zapadnog Balkana dogovorilo liberalizaciju roming saobraćaja za svoje građane i teritorije, uključujući Srbiju, Crnu Goru, Severnu Makedoniju, BiH, Albaniju i AP Kosovo i Metohiju.
Sporazum se primenjivao fazno tako što su se na polugodišnjem nivou smanjivale cene, da bi 1. jula 2021. počela puna primena RLAH (Roam Like At Home) modela. Praktično, sadržaj iz paketa koristi se prema uslovima koji važe u nacionalnom saobraćaju, uz primenjena pravila politike primerenog korišćenja.
To znači da roming, kao obezbeđivanje telekomunikacione veze za korisnika na lokaciji izvan države u kojoj je registrovao telekomunikacijske usluge – i dalje postoji, samo je niža cena. Preciznije, potrošnja minuta i poruka za većinu korisnika ista je kao u nacionalnom saobraćaju, zapravo prvo se troši besplatni sadržaj iz paketa, a posle toga se naplaćuje potrošnja van paketa prema cenama u nacionalnom sabraćaju.
Internet u inostranstvu po prilagođenim cenama
Kada je reč o mobilnom internetu, tu je važna primena politike primerenog korišćenja zahvaljujući kojoj se sprečavaju zloupotrebe, tako da određena količina internet paketa može da se iskoristi bez dodatne naknade, posle čega operator ima pravo da naplati usluge prenosa podataka po cenama u nacionalnom saobraćaju, uvećanim za iznos naknade za roming. Zbog toga se preporučuje da se korisnici upoznaju sa raspoloživim sadržajem internet saobraćaja u skladu sa tarifom koju koriste, pre napuštanja zemlje i po povratku.
Takođe, to je jedan od razloga zbog kojih je korišćenje roming dodataka, i pored primene RLAH modela, najpovoljnija opcija za razgovore i surf u inostranstvu. Na primer, roming dodatak kompanije A1 Srbija od 1 GB pokriva 40 zemalja – uključujući Grčku – košta 799 rsd, što iznosi manje od jednog dinara po megabajtu, navodi se u saopštenju. Štaviše, i Telenor ima pogodnosti za mobilni internet čijih 1GB za sedam dana košta 699 dinara. Tu je i MTS sa svojim tarifnim dodacima (važe u čak 50 zemalja), pa je na korisnicima da izaberu najadekvatniju ponudu.
Štaviše, korisnik treba da ima na umu da u okviru paketa pojedinih operatera postoje dodatne pogodnosti za mobilni internet u romingu ukoliko imaju u planu intenzivno da budu na “mreži”, tačnije da izaberu veće pakete. Štaviše, moguće je opet se pretplatiti za pomenute pakete nakon potrošenog gigabajta. Na korisnicima je zapravo koliko i kako će da koriste internet na telefonu i da li će da ga štede s obzirom na to da prilikom odmora ili puta u zemlje EU i regiona na raspolaganju imaju i Wi-Fi u objektu u kojem su smešteni.
Želiš da podeliš svoje mišljenje o ovoj temi? Komentari su otvoreni na našoj Facebook i LinkedIn stranici!