Stotinama godina unazad knjige predstavljaju nepresušan izvor znanja i informacija. Sa pojavom Interneta gotovo svako izdanje postalo je dostupno, a veliki broj knjiga danas se može čitati potpuno besplatno. Rešeni da krenemo u potragu za znanjem, redakcija Netokracije donosi vam listu najboljih sajtova iz sveta književnosti i kulture!
Iako smo gotovo svi navikli na interaktivan sadržaj i video klipove, čitanje je ipak nezamenljiva radnja koja sa sobom donosi mnoštvo benefita. Osećaj papira pod prstima možda nije prevaziđen, ali literatura se danas može konzumirati i putem Interneta, tj. u elektronskom obliku. Pitate se kako do kvalitetnog ili besplatnog sadržaja? Lako – uz pomoć ova tri sajta!
Scribd
Možda jedna od najpoznatijih stranica kada je u pitanju literatura na Internetu. Sa impozantnom statistikom od čak 80 miliona korisnika mesečno, Scribd se ustalio kao jedna od najvećih digitalna biblioteka dostupna u 194 zemlje sveta.

Mnogobrojna literatura u koju spadaju knjige, časopisi, naučni radovi i ostalo može se pronaći upravo na Scribd-u. Iako je veliki broj izdanja u potpunosti besplatan, za određene knjige potrebna je pretplata na mesečnom ili godišnjem nivou, no i one se mogu pregledati u preview verzji. Na osnovu knjiga koji ste ranije pročitali, Scribd vrši i preporuku različitog sadržaja. Korisnik unutar sajta može pretražiti i čitati one naslove koji ga zanimaju, pri čemu se preuzimanje vrši isključivo uz pretplatu.
Issuu
Današnji časopisi iz različitih oblasti predstavljaju veliku bazu informacija, ali stvaraju i posebnu maštu, zahvaljujući pratećim fotografijama. Kada bismo kupovali sve časopise koji nas interesuju, naši novčanici bili bi verovatno popunjeni samo vazduhom. Ipak, na Internetu se može pronaći adekvatna alternativa, a veliki broj besplatnih časopisa nudi upravo Issu – iz tih razloga spremite vaše tablete!

Slično kao Scribd, i Issuu se može pohvaliti jakom statistikom sa preko 85 miliona čitalaca svakog meseca, ali i 21 milion različitih izdanja. Korisnicima su dostupne kategorije za lakše pretraživanje, te automatski odabrani časopisi uglavnom na stranim jezicima – ali se mogu pronaći i pojedini na srpskom. Sam proces čitanja na sajtu je izuzetno pregledan sa opcijom fullscreen, a na vama je samo da se prepustite uživanju, bilo putem računara ili tableta.
Antikvarne knjige
Ovaj sajt gotovo da se i ne razlikuje od prethodnika – štaviše, korisnicima su ponuđene gotovo iste mogućnosti, samo u nešto drugačijoj formi. Sajt Antikvarne knjige poseduje veliku bazu knjiga na srpskom jeziku. Iako je veći broj onih koje se kupuju, u jednom izdvojenom odeljku možete pronaći besplatnu literaturu za čitanje.

U rubrici E-knjige nalazi se odeljak pod nazivom besplatne elektronske knjige, a sa desne strane možete napraviti vašu listu literature koju biste pročitali. Na više od 20 stranica nalazi se stotinu vrednih, starih knjiga iz istorije, kulture, filozofije, kao i psihologije.
Audio knjige kao alternativa?
Ukoliko pak provodite dosta vremena za računarom, a isto tako dosta vremena u prevozu, pravo rešenje za ovaj problem mogu biti audio knjige! Najpopularniji servis ovog tipa jeste Audible koji nudi veliki izbor knjiga – kako onih koje se preuzimaju uz pretplatu, tako i onih koje su besplatne.
Čitanje danas može biti prava retkost, ali i kada pronađete ono malo slobodnog vremena (u pauzama između serija i filmova), posvetite se literaturi ili časopisima – makar oni bili u digitalnoj varijanti!
Želiš da podeliš svoje mišljenje o ovoj temi? Komentari su otvoreni na našoj Facebook i LinkedIn stranici!