Lav Odorović koji živi i radi u Švajcarskoj, osnovao je Relio, startap koji nudi usluge automatizacije za poslovne klijente u svetu neobankinga i zavredio je podršku nekih od najuticajnijih investicionih fondova. Evo o čemu je reč.
Fintech startap iz Ciriha Relio prikupio je 3 miliona evra u novom krugu finansiranja koji ima za cilj podršku pokretanju računa za digitalno plaćanje namenjeno poslovnim korisnicima. Švajcarsku kompaniju predvodi izvršni direktor Lav Odorović, koji je ranije osnovao Pentu, banku za mala i srednja preduzeća u Nemačkoj koju je sada preuzela kompanija Qonto.
Relio je podržan od strane vodećih investitora kao što su TX Ventures, SIX Fintech Ventures, High-Tech Grunderfonds, F10, Elsa Invest, daFUND, QBIT Capital kao i od nekoliko anđeoskih investitora, prenosi Tech.eu.
Kada je u pitanju geografija bankarskih usluga, nekoliko lokacija prednjači, ali prva asocijacija je Švajcarska. Uz neka od najstrožih pravila o bankarskim knjigama, zajedno sa poznatom efikasnošću, to je zemlja koja odvajkada uživa ugled prosperiteta i stabilnosti.
Upravo to su principi na kojima je zasnovan Relio, posebno u pogledu sprečavanja bilo kakvih sumnjivih poslovnih praksi, kao što je pranje novca, dok u isto vreme pokreće poslovne korisnike – zasnivajući se na proverenoj švajcarskoj preciznosti.
Automatizovani sistem uklanja element ljudske greške
Prvi proizvod kompanije Relio na tržištu biće račun za digitalno plaćanje namenjen poslovnim klijentima, a izgrađen na tehnološkoj bazi kompanije, sve u cilju prevencije pranja novca (AML). Račun bi imao svrhu automatizacije brojnih procesa usklađenosti, dok bi istovremeno sprečavao potencijalne kriminalne aktivnosti. Osnovna ideja na kojoj je zasnovan Relio proizilazi iz činjenice da su neobanke, uključujući Wise i Revolut, suštinski promenile lice finansija, ali istovremeno i jednu od najslabijih karika u lancu pranja novca.
Ovo se svodi na broj inherentne složenosti vlasničkih struktura, međunarodnih tokova novca i poslovnih modela koji predstavljaju veće rizike u smislu prevare i pranja novca. Iz mera posebne predostrožnosti, klijentima često mogu biti potrebne nedelje ili ponekad meseci da otvore račun. To znači da transakcije i računi mogu biti, a često i bivaju, preventivno zamrznuti dok traje provera, što frustrira poslovne korisnike jer ih čekaju plate i fakture koje treba da se isplaćuju na vreme.
Reliov automatizovani sistem usaglašenosti automatski će obavljati sve navedene provere, istovremeno uklanjajući element ljudske greške.
Želiš da podeliš svoje mišljenje o ovoj temi? Komentari su otvoreni na našoj Facebook i LinkedIn stranici!