Vlasnik informativnog portala Aleksinac.net, Aleksandar Gvozden, objavio je danas pismo u kome stoji da je komunalna inspekcija zabranila korišćenje imena Opštine od strane sajta, te naložila hitno rešenje o gašenju sajta.
Portal koji je od 2006. godine informisao građane Aleksinca o svakodnevnom životu i problemima uskoro bi mogao da bude ugašen. Razlog za to jeste naziv sajta čiji domen koristi ime opštine Aleksinac. Nakon odluka Opštinskog veća i Skupštine opštine, komunalna inspekcija donela je zabranu 15. januara koja onemogućava Gvozdenu dalje korišćenje imena.
Prema pisanjima Monda, rešenje o zabrani stupa na snagu “ODMAH”, a zabrinut Aleksandar oglasio se na sajtu ističući veliki broj neregularnosti ove odluke, kao i činjenicu da se još pre dve godine upoznao sa problemom do čijeg je rešenja želeo da dođe u saradnji sa Opštinom Aleksinac.
Odluka vlasti da ne podrže lokalni portal rezultovala je hitnim rešenjem o zabrani, a jedno od glavnih pitanja koje se postavlja jeste kako je moguće potraživati prava na ime gTLD domene koja za razliku od ccTLD domena (državnih domena), omogućava korisnicima registrovajne najrazličitijih imena, ukoliko su ona prethodno slobodna.
Ko prvi devojci…
Gvozden je u tekstu naglasio da ovaj problem nikako ne spada u delatnost komunalne inspekcije, te ističe da nije jasno kako Opštinsko veće može imati nadležnost nad međunarodnim TLD. U prevodu, Opština može potraživati svoja prava na domene poput aleksinac.rs, opstina-aleksinar.rs i slično, ali ne i na domene koji u svom sastavu imaju .com ili .net kao što se slučaj sa pomenutim portalom.
Novinari Monda kontaktirali su RNIDS iz koga su se povodom ovog slučaja oglasili:
Osnovni cilj RNIDS-a je da organizuje upravljanje registrom nacionalnih Internet domena. RNIDS upravlja sa po pet adresnih prostora u oba nacionalna domena (.RS, .CO.RS, .ORG.RS, .EDU.RS i .IN.RS, kao i .SRB, .PR.SRB, .ORG.SRB, .OBR.SRB i .OD.SRB). Upravljanje adresnim prostorima .AC.RS i .AK.SRB prepušteno je Akademskoj mreži Srbije, a .GOV.RS i .UPR.SRB prepušteni su Upravi za zajedničke poslove republičkih organa.
Praksa koja se već dugi niz godina primenjuje u industriji generičkih domena jeste da je svaka osoba u mogućnosti da registruje neku od gTLD domena bez obzira na naziv koje ime sajta nosi. I dok čitav slučaj čeka svoj epilog, Aleksandar jasno naglašava da je u pitanju svojevrstan pokušaj cenzure koja je u samo prethodnih godinu dana poprimila nove oblike i nove poluge kontrole na prostorima države Srbije.
Želiš da podeliš svoje mišljenje o ovoj temi? Komentari su otvoreni na našoj Facebook i LinkedIn stranici!