
JobFair već 16 godina pomaže studentima tehnoloških fakulteta da naprave prve profesionalne korake
Sajam poslova i praksi 'JobFair - kreiraj svoju budućnost!' ove godine okupio je studente iz cele Srbije. Sa organizatorima razgovaramo o prelasku na 'online' format i prisećamo se kako je sve počelo.
Sajam poslova i praksi JobFair – Kreiraj svoju budućnost! pre 16 godina pokrenule su dve studentske organizacije koje imaju ogranak i u Beogradu: Istek (Udruženje studenata elektrotehnike Evrope) i BEST (Udruženje studenata tehnike Evrope). Tadašnji studenti shvatili su da je bitno poboljšati veze između kompanija i mladih i našli su način da to i urade po ugledu na manifestacije sličnog tipa koje organizuju studentska udruženja širom Evrope.
Tako je nastao pomenuti sajam poslova i praksi za studente i diplomce tehničko-tehnoloških i prirodno-matematičkih fakulteta, a vizija koju su prvi organizatori Sajma imali, a koja je i ostala do danas, jeste sprečavanje odliva mozgova i mogućnost zapošljavanja mladih u struci u našoj zemlji.
U nastavku teksta razgovaramo sa Oljom Jakovljević i Ognjenom Trticom, studentima koji su danas glavni organizatori Sajma. Oni su nam otkrili i koliko je bilo izazovno ceo događaj preseliti na Internet, a prisećamo se i samog nastanka projekta.
Pored sajamskog dela, studenti imaju i dodatne sadržaje za profesionalni razvoj
Na početku razgovora, Olja i Ognjen objasnili su nam da je prvi organizacioni tim bio sastavljen od predstavnika BEST-a i Istek-a, kao i osoba odgovornih za kontakt sa kompanijama, odnose sa javnošću i Informacione tehnologije. “Takva timska struktura, nezavisna od oba udruženja organizatora sajma, se pokazala kao dobitna kombinacija i danas se primenjuje”, pojašnjava Ognjen i dodaje:
Taj prvobitni tim je imao jako težak zadatak, ali ga je krasio veliki entuzijazam, požrtvovanost i neizmerna želja da projekat uspe. Mnogi od ljudi koji su učestvovali u organizaciji Sajma proteklih godina, danas su Alumni članovi udruženja i predstavnici uspešnih kompanija, prijatelja JobFair-a, i svi oni su saglasni u jednoj oceni: da je rad u timu kao što je JobFair Organizacioni Odbor, ipak nešto drugo, nešto mnogo veće od rada u timu jedne kompanije.
U međuvremenu, JobFair je prerastao svoje osnivače i nove generacije, među kojima su i Olja i Ognjen, rade na tome da on bude još bolji, a njihov uspeh ogleda se i u tome da je na prvom Sajmu učestvovalo 12 kompanija iz tehničko-tehnoloških oblasti, a danas taj broj iznosi preko 50. “Osim toga, povećali smo i broj posetioca, poslatih CV-jeva i uveli nove aktivnosti koje su propratni deo Sajma”, objašnjava Olja i dodaje:
Svake godine trudimo se da te sadržaje unapredimo, vodeći računa o najnovijim trendovima i aktuelnim dešavanjima među studentima. Pored sajamskog dela organizujemo i seminar ličnih i profesionalnih veština, simulaciju razgovora za posao, panel diskusije i diskusije sa zaposlenima vodećih kompanija u našoj zemlji o aktuelnim temama iz inženjerske branše.
Ovogodišnji JobFair održan je online, ali je okupio studente iz cele zemlje
Olja i Ognjen u nastavku razgovora objasnili su nam i da je želja organizatora bila da JobFair ne bude samo mesto gde će studenti pokušavati da se dopadnu kompanijama, već da i same kompanije JobFair vide kao mesto gde mogu da se afirmišu među talentovanim studentima – mesto gde će se “boriti” za mlade stručnjake.
Kompanije su zaista prepoznale važnost JobFair-a, prihvatile učešće na radionicama i postavljale štandove iz godine u godinu, ali im je 2020. godina, kao i svim organizatorima fizičkih događaja, postavila nove izazove. Ognjen objašnjava:
JobFair je nastao još 2005. godine i ono što smo poslednjih 15 godina gradili jeste tradicija: prvi ponedeljak i utorak u novembru svake godine rezervisan je za JobFair i punu zgradu Tehničkih fakulteta. Nažalost, ove godine zbog mera koje su na snazi, nismo uspeli da obezbedimo Sajam u istom obliku, ali smo se zato potrudili da naš Sajam postane karijerna platforma.
To je, saglasni su naši sagovornici, bilo prilično izazovno, morali su da se brzo prilagode novim uslovima i kreiraju novi koncept Sajma, ali uz trud i rad više od 100 volontera, uspeli su da naprave odgovarajuće virtualno rešenje. “Naš website www.jobfair.rs je postao online platforma tokom 2. i 3. novembra, a svaki posetilac Sajma je imao priliku da se registruje, ostavi svoj CV, virtualno poseti štandove kompanija učesnica i kroz Zoom platformu razgovara sa predstavnicima ovih kompanija. Uspeli smo da kreiramo budućnost i ove godine, uprkos svim preprekama i okupili smo studente iz cele zemlje“, objasnila je Olja za Netokraciju.
Na kraju razgovora, naši sagovornici su nam otkrili i svoje lične planove što se tiče daljeg razvoja karijere: prioritet je završetak studija. “Plan je da uskoro krenemo u potragu za praksom ili poslom u struci i da tokom sledećeg leta, pored učenja za ispite, steknemo prvo radno iskustvo. Na JobFair-u smo se uverili koliko zapravo mogućnosti postoji za mlade ljude u Srbiji, tako da se jako radujemo onome što budućnost nosi”, zaključuju oni.