U 25. epizodi Netokracijinog Office Talks podkasta ponovo smo se okupili u punom broju, komentarišući odlazeću godinu kroz prizmu tech industrije, e-trgovine, digitalnih prava i sadržaja na Internetu.
Pred kraj godine, kao i uvek, dolazi vreme za sumiranje proteklih dvanaest meseci. Otuda smo analizirali i napravili jedan pregled godine iz ugla IT industrije i digitalne kulture. U ovoj izazovnoj godini koju je obeležila zdravstvena kriza gotovo nijedna industrija nije bila pošteđena i došlo je do velikih promena na mnogim poljima.
U okviru pola sata ove epizode dotakli smo se toga kako je odlazeća godina uticala na e-commerce sektor koji je zabeležio sve rekorde ove godine, zatim šta se dešavalo na relaciji frilensera i državnih organa. Potrudili smo se i da bliže objasnimo šta se to dešavalo na polju digitalnih prava (posebno kada je reč o inicijativi SHARE fondacije), dok smo govorili i o rastu YouTube scene u Srbiji, kao i sve brže rastućoj game dev zajednici u zemlji.
Pored svega ovoga, ukratko smo se podsetili pozitivnih stvari koje su se desile ovde godine, poput dolaska dugo očekivanog servisa Apple Pay koji olakšava plaćanje putem mobilnih telefona. Sa druge strane, po prvi put su uvedeni IPS QR kodovi o kojima smo i detaljno pisali a koji su kreirani sa idejom da olakšaju procese plaćanja, kako standardnih računa, tako i računa u prodavnicama.
Pored svega toga, korisnici u Srbiji su konačno dobili i opciju da svoje omiljene numere slučaju putem Spotifya koji je zvanično dostupan u našoj državi upravo od ove godine. Na samom kraju nakon što smo “premotali” čitavu godinu, koja, ipak nije još gotova, na kratko smo se osvrnuli i na naša očekivanja od naredne godine za koju se iskreno nadamo da će biti znatno manje izazovnija od odlazeće.
U svakom slučaju poslušajte i pogledajte ovu epizodu podkasta, formata koji je takođe doživeo veliku popularnost u 2020. godini u Srbiji, na šta smo se takođe osvrnuli i za koji predviđamo lepu budućnost.
Office Talks pratite na sledećim kanalima: YouTube, Apple Podcasts, Deezer, Pocket Casts, Spotify, Google Podcasts i… ma šta će vam više, realno?
Želiš da podeliš svoje mišljenje o ovoj temi? Komentari su otvoreni na našoj Facebook i LinkedIn stranici!