IT administratori imaju multifunkcionalne zadatke radeći na održavanju sistema, mrežnih infrastruktura i sajber bezbednosti. Kako u realnim uslovima izgleda baviti se ovom profesijom?
U razgovoru sa Igorom Pančićem, koji na poziciji IT administratora radi već desetak godina, detaljnije objašnjavamo ulogu ove profesije u IT industriji. Igor za Netokraciju otkriva šta je sve potrebno od znanja da bi se neko bavio ovim poslom, ali i sa kojim se profesionalnim izazovima on svakodnevno suočava.
Pančić je govorio i o tome gde vidi poziciju IT administratora u godinama koje dolaze, ali i kakva je danas potreba za ovim zanimanjem – kako na domaćem tržištu, tako i u inostranstvu.
Kako se postaje IT administrator i koje su veštine potrebne za ovu profesiju?
Prvenstveno da bi postao IT-jevac trebaš da voliš izazove. IT admin se ne postaje preko noći niti tako što odeš i završiš neki od jeftinih kurseva. Potrebno je da te zanimaju inovativnost, tehnologija, hardver i softver, računari generalno. Da bi uopšte postao stručnjak u IT industriji moraš da bude strpljiv i uporan, da provedeš sate i sate učeći i usavršavati se. Kao pojedinac moraš mnogo da eksperimentišeš, da testiraš, probaš rešavanje zadataka na više različitih načina.
Takođe, veoma važnu ulogu igra i praktično iskustvo, jer ako nešto ne prođeš kroz praktičan primer onda nećeš moći da to razumeš u potpunosti. Pre svega, IT administrator treba da ima dobru logiku razmišljanja da bi uspeo da reši komplikovane situacije u kojima će se može naći. Onda i da bude snalažljiv i da brzo donese odluke i reaguje u urgentnim situacijama.
Šta konkretno podrazumeva ova pozicija i koje to zadatke administrator u kompanijama?
IT admin je doslovno multifunkcionalna pozicija – ali to najpre zavisi od poslodavca do poslodavca. Često ova pozicija zahteva da budete dostupni i van radnog vremena, tokom odmora, vikenda i slično. IT administratori rešavaju razne zadatke, poput podrške i obuke zaposlenih, zatim održavanje mrežne infrastrukture, monitoring, sajber bezbednost, instalacije softvera, nabavku opreme, kontakt sa drugim podrškama, servis hardvera i drugih sličnih obaveza.
Da li su IT administratori i dalje traženi u Srbiji? Kakva je situacija u inostranstvu?
IT industrija je u ekspanziji, što više znaš i imaš više sertifikata to je lakše i brže da se nađe posao. Koliko pratim konkurse, vidim da se više traže stručniji admini, što sa dugogodišnjim iskustvom, što sa skupim i cenjenim sertifikatima. U Srbiji ima potražnje, čak mislim da je IT radna snaga u velikom deficitu kod nas. Za inostranstvo nemam bliže informacije sem da dosta naših ljudi iz ovog sektora odlazi iz Srbije jer im se nude uslovi koje domaći poslodavci ne mogu (ili neće) da pruže.
Koji su najveći profesionalni izazovi sa kojima si se suočio na ovom poslu?
Izazova ima svakodnevno, od pada servera, sajta do sajber napada. Kroz konstantu sopstvenu edukaciju, svaki problem je brzo rešiv. Bitno je postaviti dobre temelje i biti timski igrač. Recimo ako admin obuči svoje non-tech kolege kako da izbegnu zarazivanje računara, pola posla je sebi olakšao i samim tim može više da se posveti drugim ozbiljnijim stvarima.
Kako održavaš korak sa aktuelnim trendovima u ovoj oblasti?
Svakodnevno se pojavljuju novi servisi, treba posvetiti mnogo vremena o edukaciji istih kako ne bi ispao iz koloseka. Eksperimenti, demo prezentacije i testiranja na kraju dovode do toga da budete sigurni koje servise hoćete da koristite odnosno za kojima imate potrebe. Takođe je bitno i da sam poslodavac razume potrebe za različite servise.
Koje bi savete dao nekome ko počinje da se bavim ovim poslom?
Ko želi da se bavi IT poslovima (među kojma je i zanimanje o kojem ovde govorimo), potrebno je da bude strpljiv i uporan ali najbitnije i snalažljiv. Ukoliko nemate iskustva, tražite plaćenu/neplaćenu praksu, čitajte, interesujte se, pitajte. Nema utvrđenog načina za uspešnu karijeru u ovom poslu, ali postoje dobre prakse.
Gde vidiš zanimanje IT admina u narednim godinama?
Generalno IT profesije (pod kojima se podrazumevaju i IT administratori) po mom mišljenju će biti prve na lestvici i potražnje i popularnosti – ali i po prihodima. Kao što će nam uvek trebati više doktora, tako će i IT-jevce tržište trebati samo u mnogo većem obimu zbog rapidnog razvoja digitalizacije.
Želiš da podeliš svoje mišljenje o ovoj temi? Komentari su otvoreni na našoj Facebook i LinkedIn stranici!