U okviru Infobip Shift konferencije, na 'Startup' stejdžu je održana panel diskusija na temu obrazovanja IT talenata i neophodnoj inkluziji industrije u obrazovni sistem.
Panel pod nazivom “Never Ever Give Up – On Talent” pokrenuo je diskusiju o tome kako stvoriti vrhunske talente iz oblasti inženjeringa i drugih savremenih akademskih oblasti i kako im u tome može pomoći tehnološka industrija.
U diskusiji su učestvovali profesor Vedran Bilas novoizabrani dekan Fakulteta elektrotehnike i računarstva na Sveučilištu u Zagrebu i Marin Troselj, osnivač kompanije STEMI. Panelom je moderirao Petar Dučić, direktor inženjeringa u kompaniji Infobip. Premda je u fokusu razgovora bio hrvatski obrazovni sistem, postulati i zaključci izvedeni iz njega su univerzalni i mogu se primeniti na čitav region.
Troselj, čija se kompanija bavi inkluzijom STEM (Science, Technology, Engineering and mathematics) industrije u obrazovni sistem, istakao je da je njihova misija da promene način školovanja, uvođenjem visoke tehnologije u učionice. Zato su već otpočeli program robotike u nastavi u SAD gde se primenjuju tehnologije proizvedene u Hrvatskoj. Dakle, cilj je jasan – povezivanje nastavnika i učenika u jednu globalnu učionicu.
Ključna je saradnja na svim nivoima
Profesor Bilas primetio je da na njegovom Fakultetu čak 80% studenata bira kompjuterske nauke što stavlja pritisak na hardversku industriju. Kao rešenje tog problema vidi kolaboraciju sa unicorn kompanijama i na taj način promociju domaćih talenata na svetskom tržištu.
Složivši se s ovom tvrdnjom, Troselj je dodao i to da deca treba da počnu sa izučavanjem robotike još u osnovnoj i srednjoj školi. Po njegovom mišljenju, zvaničnim institucijama nedostaje fokus na developerskim veštinama, pa prioritet treba da bude upoznavanje sa industrijom na vreme kroz aktivnosti poput ekskurzija po univerzitetima i tech kompanijama.
Oba sagovornika su se složila da je neophodno ostvariti saradnju tehnoloških kompanija sa obrazovnim institucijama. Iako su potrebne nove ideje, profesor Bilas je istakao da već postoje prakse, letnje i zimske škole, kao i gostujući predavači iz industrije. Takođe, pokrenuto je više od 2.500 projekata od kojih su mnogi povezani sa hrvatskim kompanijama sa ciljem internacionalizacije hrvatskih obrazovnih industrija.
Troselj glavni problem vidi u tome što zvanične obrazovne institucije nemaju sredstva za ulaganje u IT talente, i upravo tu treba da nastupi industrija. Prema njegovim rečima, za uspeh tech industrije zaslužni su ljudi, a ukoliko ih nema, ona se neće razvijati.
Troselj smatra da je neophodno učiti decu da će im tehnologija omogućiti bolje razumevanje zajednice. Zato mnoge kompanije ulažu u NVO sektor i na taj način pomažu industrije izvan samog IT-ja.
Profesor Bilas dodao je i to da tehnološki fakulteti razumeju da tehnologija nije dovoljna, i zato su inženjeri već uveliko uključeni u izgradnju boljeg i zdravijeg društva. Uz to, posebno je istakao i saradnju sa umetničkim akademijama, humanističkim fakultetima, pa čak i medicinskim školama.
Budućnost IT industrije je roze
Na kraju panela, moderator Petar Dučić upitao je publiku na koju temu bi još voleli da se povede diskusija. Gotovo jednoglasno, publika je odlučila da to bude “Dame u IT industriji”.
Oba sagovornika su se složila da istraživanja pokazuju da su žene značajno bolje u matematici i inženjeringu i da ih zato treba podsticati da se bave IT-jem. Da treba pokazati kako inženjering nije muška ili ženska stvar, ali i pronaći balans, te održati ravnopravnost između polova.
Nakon ovakvog odgovora, Dučić je samo mogao da zaključi da je budućnost IT industrije roze boje.
Želiš da podeliš svoje mišljenje o ovoj temi? Komentari su otvoreni na našoj Facebook i LinkedIn stranici!