Više od polovine učitanih stranica putem Chrome pretraživača sa desktop uređaja danas koristi sigurnosni HTTPS protokol koji predstavlja korak više u zaštiti razmene podataka između sajta i korisnika. Čak dve trećine vremena provedenog na Internetu zaštićeno je ovim oblikom sigurnosti, ukazujući na veliki iskorak ka bezbednijem pretraživanju.
Kada je Gugl krenuo da analizira podatke vezane za korišćenje Chrome pretraživača od strane svojih korisnika u 2015. godini, procenat korišćenja zaštićenog HTTPS protokola za komunikaciju tj. razmenu podataka od strane sajtova iznosio je manje od 50% ukupno indeksiranih stranica. Godinu dana kasnije, podaci kažu da taj broj iznosi daleko više od jedne polovine, pri čemu se pretraživanje na Windows uređajima može pohvaliti rekordnom upotrebom ovog protokola.
Prema Google Transparency izveštaju koji je objavljen danas, navodi se kako je primetan rast upotrebe HTTPS protokola na Windows, Chrome OS, Linux i Mac operativnim sistemima. Mobilni operativni sistemi i dalje su par koraka iza “starije braće” – koristeći Android kao testni uzorak, primetan je tek mali porast: sa 30 procenata sigurne razmene podataka u aprilu 2015. na 40 odsto u oktobru 2016. godine.
Ukoliko se pak i dalje pitate šta je to HTTPS, u pitanju je komunikacioni protokol koji pruža dodatni sloj enkripcije razmeni informacija na relaciji web sajt – korisnik (otuda i S za sigurnost).
Jednostavno rečeno, podaci koji se razmenjuju između vas i sajta koji posećujete bolje su zaštićeni i trećoj strani je teže da ih prikupi ukoliko to želi. HTTPS protokol postao je popularan zahvaljujući bankama i web uslugama koje one nude (poput e-bankinga), dok se danas ovaj nivo zaštite može naći i na društvenim mrežama i drugim web servisima – Twitter je HTTPS uveo još 2012. godine kako bi svojim korisnicima omogućio bezbednije korišćenje njihovih usluga.
Dve trećine vremena na HTTPS
Pogledamo li vreme provedeno krstareći sajtovima sa HTTPS enkripcijom, dolazimo do podataka koji nam kažu da čak dve trećine vremena pretražujemo one sajtove koji su zaštićeni i koji pružaju viši stepen sigurnosti.

U blogpostu objavljenom od strane Gugla, predstavnici ove kompanije zaduženi za web pretragu ističu kako pomenuti sigurnosni protokol u ovom trenutku omogućava najbolje performanse koje web pruža, ali i mnogobrojne funkcije među kojima su bolje konverzije, bolja offline podrška i web push notifikacije, kao i mogućnost automatskog ispunjavanja polja za unos podataka o platnim karticama prilikom kupovine.
Vesti o većoj upotrebi HTTPS protokola stižu tačno godinu dana nakon što je Gugl objavio kako se sajtovi koji pružaju ovu mogućnost bolje rangiraju na rezultatima pretrage, stavljajući korisnike u jedno bezbednije web okruženje.