Kasno sinoć na društvenim mrežama mogli smo videti veliki broj korisnika koji govore o Alphabetu. U pitanju je nova ‘spin-off’ kompanija iza koje stoje Sergej Brin i Lari Pejdž, a koja efektivno preuzima kontrolu na Googleom kojim od sada upravlja Sundar Pičai. Nove promene dolaze iznenada, ali ne i neplanirano.
Wow, kakva noć! Google više nije krovna kompanija Silicijumske doline – ne, ona je od sada kćerka kompanija u vlasništvu većeg kongomerata/korporacije/giganta po imenu Alphabet. Novom kompanijom upravljaju osnivači Googlea – Sergej Brin i Lari Pejdž (tako da se vlasnička struktura i nije zapravo mnogo promenila), dok CEO Googlea postaje Sundar Pičai na čije se vođenje čitava grupacija dosta oslanjala u posledjnih godinu dana.
Alphabet tako preuzima direktno vođenje ostalih kompanija poput Boston Dynamics, Calico, Wing i druge, kao i Venture Capital fonda Google Ventures čije će investicije od sada voditi. Sa druge strane, Google zadržava kontrolu na pretragom, oglašavanjem, mapama, Google Play prodavnici, YouTubeu i Androidu.
Ukratko, ime je odabrano kako bi svako slovo alfabeta predstavljalo jednu kompaniju koju ovaj gigant poseduje. Za sada su tu:
- Alphabet (glavna kompanija)
- Boston Dynamics
- Capital (investment)
- D
- E
- Fiber
- Hooli? 😀
- I
- J
- K
- Life Sciences
- M
- Nest
- O
- P
- Q
- R
- S
- T
- U
- Ventures
- W
- X lab
- Y
- Z
‘Mi ne radimo stvari kao drugi’
U zvaničnom blogu koji je napisao Lari Pejdž, navodi se da osnivači Googlea nikada nisu imali nameru da kreiraju konvencionalnu kompaniju, te da ovim potezom čitava grupacija izlazi iz zone komfora i tako ulazi u ono “neprijatno” područje koje nije toliko ušuškano, a koje rezultuje inovativnijim idejama:
Mislimo kako kompanije tokom vremena imaju tendenciju da stagniraju, postane im udobno i rade iste stvari, što izaziva samo ikrementalne promene. Ali u tehnološkog industirji, gde revolucionarne ideje vozi sledeći veliki rast u određenoj oblasti, mora vam biti malo neprijatno kako biste ostali relevantni.

Iako je potez iznenadio Wall Street te mnogobrojne digitalce širom sveta, analitičari kažu da je ovakvo formalno razdvanjanje i ujedinjavanje bilo samo pitanje vremena, te da razvijanje eksperimenata koje novi Alphabet želi da kreira i finansira svakako ima smisla odvojiti od “fizičkih” proizvoda koji i donose zaradu ovoj kompaniji.
Brin i Pejdž kažu da je trenutni fokus čitave kompanije pokretanje novih stvari, ali i da će se ovaj dinamičan duo više foksirati na rast njihovog Venture Capital fonda koji je do sada investirao u ideje poput Nest termostata, Ubera, Slacka i mnoge druge. Osnivači Googlea posebno ističu X lab kao deo nove kompanije gde zaposleni eksperimentišu sa najrazličitijim aspektima tehnologije – uključujući i Wing dronove za dostavu.
Alphabet Inc. uz Google na berzi
I dok mnogi pozdravljaju odluku da se Google odvoji, drugi se pak pitaju kako će reagovati deoničari. Posle zatvaranje NASDAQ berze deonice Googlea (GOOG) ostvarile su rast od čak 6,20%, stavljajući nam do znanja da još veći rast možemo očekivati u toku dana. Što se nove kompanije tiče, Brin i Pejdž navode da će se i ona naći na berzi, ali i da Google ostaje zaseban entitet dostupan svima kojima žele da postanu njegovi deoničari.
Interesantna je činjeni da i da se osnivači Googlea nisu postarali kako bi osigurali domen alphabet.com ili pak @alphabet na Twitteru, već je zvaničan sajt nove kompanije abc.xyz – kreativno, zar ne? 🙂
Želiš da podeliš svoje mišljenje o ovoj temi? Komentari su otvoreni na našoj Facebook i LinkedIn stranici!