Irski regulator za zaštitu privatnosti izrekao je kompaniji Meta novčanu kaznu od 1,2 milijarde evra i naložio da se u roku pet meseci obustavi transfer podataka korisnika iz EU u SAD.
U toku 2015. godine Max Schrems, aktivista iz Austrije, zajedno sa 25.000 korisnika ove društvene mreže iz celog sveta pred sudom u Beču podneo je kolektivnu tužbu protiv Facebook-ove kancelarije u Irskoj, tvrdeći da krši zakon o zaštiti privatnosti (svi računi korisnika ove društvene mreže izvan SAD-a i Kanade tada su se nalazili u Dablinu).
Austrijski sud prebacio je tužbu Evropskom sudu koji je u oktobru 2015. zaključio da sistem razmene podataka evropskih i američkih kompanija ne pruža dovoljnu zaštitu evropskim građanima, suprotno mišljenju Evropske komisije.
U međuvremenu, ustanovljen je novi sistem razmene podataka između Vašingtona i Brisela, ali je Evropski sud 2020. zaključio da ni on ne štiti privatnost podataka. Sud je takođe potvrdio klauzulu koja omogućava poslovanje uz uslov da se ispunjavaju evropski standardi zaštite podataka.
Ipak, irski regulator zaključio je da time nije rešen problem ugrožavanja temeljnih prava i sloboda korisnika i Meti izrekao kaznu od 1,2 milijarde evra jer je kompanija prebacivala podatke u SAD i nakon presude suda Evropske unije iz 2020. godine.
Povodom ove odluke Facebook je u zvaničnom saopštenju najavio da će se žaliti na presudu, uključujući “neopravdanu i nepotrebnu novčanu kaznu”. O tome sa kojim se skandalima Facebook suočavao tokom godina, kako je nastojao da prevaziđe krize i zašto se rebrendirao u kompaniju Meta, diskutovali smo i u najnovijoj podcast epizodi.
Želiš da podeliš svoje mišljenje o ovoj temi? Komentari su otvoreni na našoj Facebook i LinkedIn stranici!