Šta je to digitalna ekonomija i da li IT industrija zapošljava samo programere? Kako do prakse za vreme studija? Odgovore na ova i druga pitanja potražićemo u okviru novog projekta #DigitalnaKarijera koji Netokracija Srbija organizuje u Beogradu, Novom Sadu, Subotici, Nišu i Kragujevcu sa ciljem da studente završnih godina netehničkih fakulteta upozna sa digitalnim veštinama potrebnim za rad i sa budućim poslodavcima koji su u potrazi za novom generacijom digitalaca.
Student ste. Muče vas klasični problemi. Aprilski rok sve je bliži i pitate se da li ste dali uslov da izađete na ispit. Pauze između predavanja ispunjavate lošom kafom i dobrim prijateljima od kojih ćete mnoge uskoro nazivati kolegama – i to ne samo u akademskom smislu. Međutim, na kraju svakog dana ostaje ono najvažnije pitanje: gde ćete započeti svoju karijeru?
Jedno je pak sigurno. Raskorak između “akademskog” i “praktičnog” nikada nije bio veći. Poslednja decenija oblikovala je naše društvo više nego što je čitav prošli vek. Jedan iPhone uticao je više na modernu civilizaciju nego mnogi sukobi, a one najveće i najznačajnije promene… one tek dolaze.
Digitalni poslovi nisu samo za programere
Četvrta industrijska revolucija više ne kuca samo na vrata. Ona je poput policije u holivudskim filmovima provalila u naš stan i sada dolazi po nas – bili mi spremni ili ne. Efekti globalizacije i digitalizacije verovatno su najuočljiviji u modernom radnom okruženju. Međutim, uprkos činjenici da je razvoj IT i digitalne industrije u Srbiji kreirao veliki broj radnih mesta, jedan veći broj tih mesta i dalje nije popunjen. Zašto?
Ja ovde ne pričam o programerima i softverskim inženjerima, već o digital marketing menadžerima, project menadžerima, HR-ovcima, e-commerce menadžerima, digital media zakupcima, copywriter-ima, bihejvioralistima i drugim poslovima koji se gotovo ekskluzivno vezuju za rad na Internetu – a za koje je danas gotovo nemoguće pronaći kandidate sa dovoljno predznanja o bilo kojoj od ovih oblasti.

Jedan humanista, sociolog ili filolog bitni su za razvoj IT industrije i digitalne ekonomije koliko i jedan programer. Zvuči smešno? Ne bih se složio, a ne bi ni inženjeri iz Gugla i Epla koji su studirali istoriju, novinarstvo i druge društvene nauke pre nego što su završili u ovim kompanijama.
I dok u medijima sve češće možete pročitati kako Srbiji nedostaju programeri (te valjda zato subvencionišemo strane kompanije za njihovo “zapošljavanje” 🤷), ređe ćete čuti da takođe postoje i profili čiji se rad gotovo isključivo oslanja na digitalne veštine za kojima svakodnevno tragaju IT firme, banke, telekomi, marketinške agencije i druge kompanije. Reč je o širokom spektru zanimanja za koje ne postoji formalna edukacija, dok studenti sami, radom na sebi i konstantnim usavršavanjem, mogu postati konkurentni kandidati za sve veći broj otvorenih pozicija.
Ako je IT naša prilika da se istaknemo u svetu i da napredujemo ekonomski, zašto onda ne radimo više na razvoju digitalnih veština kod studenata? Sa ovim pitanjem i sami smo se suočili kada smo pre nešto više od dve godine organizovali prvu #DigitalnuKarijeru u Hrvatskoj – jednodnevni događaj posvećen studentima netehničkih fakulteta sa ciljem širenja svesti o poslovima na Internetu, ali i generalno o efektima digitalne ekonomije na industriju rada.
I'm a design partner at Google's venture capital arm—I barely finished a History degree at Canada's smallest university #unqualifiedfortech
— Daniel Burka (@dburka) September 18, 2017
Prošle godine odlučili smo da čitavu stvar podignemo na jedan viši nivo, te smo #DigitalnuKarijeru organizovali u čak 5 univerzitetskih gradova sa jasnim konceptom – dovodimo stručne predavače na netehničke fakultete koji će upoznati studente sa modernim radnim okruženjem, govoriti o njihovom razvojnom putu, ali i o veštinama potrebnim za uspešno zaposlenje u digitalnoj ekonomiji.
#DigitalnaKarijera dolazi u Srbiju!
“Da li sličnu stvar možemo da organizujemo kod nas?” – pitao me je kolega krajem 2017. godine kada smo posetili jedan od događaja u komšiluku. Prepun amfiteatar, studenti koji se ne boje da predavačima postave pitanja i osećaj vraćanja zajednici, presudili su u korist #DigitalneKarijere u Srbiji koja će se ove godine premijerno održati u 5 univerzitetskih gradova: u Nišu, Kragujevcu, Novom Sadu, Subotici i Beogradu.
Prvi kontakt sa tvojim budućim poslodavcem
Sam projekat #DigitalnaKarijera predviđen je da traje od maja do novembra, a pored fizičkih događaja u svakom od ovih gradova, studenti i svršeni diplomci mogu da očekuju i pregršt pisanog sadržaja na Netokraciji sa ciljem da odgovorimo na najčešća pitanja u vezi sa prvim poslom u IT i digitalnoj industriji – odakle krenuti, koje veštine savladati, kako pristupiti procesu traženja posla i kako izgledaju različiti poslovi tj. čime se određeni profili u ovoj industriji bave. Krajnji cilj #DigitalneKarijere? Bićemo jako zadovoljni ukoliko uspemo da kreiramo novu generaciju mladih digitalaca koji će stečeno znanje moći da primene već sutra na prvom poslu.

Studenti – uključite se već danas!
Svim zainteresovanim studentima predlažemo da se pretplate na naš newsletter u prilogu ovog teksta. Prijavljivanjem na njega dobijaćeš najnovije informacije o projektu u tvoje sanduče (obećavam da te nećemo spamovati 🙂), a uskoro možeš očekivati i zvanični sajt, te više informacija o događajima u pojedinačnim gradovima. Program je zamišljen tako da se odvija u dva ciklusa (maj / oktobar), a ako si kojim slučajem član neke od studentskih organizacija u gorepomenutim gradovima obavezno nam se javi – voleli bismo da radimo sa tobom na organizaciji #DigitalneKarijere na tvom fakultetu!
Otvoren i ‘Call For Sponsors’
Ukoliko dolazite iz kompanije ili organizacije i želite da se uključite u #DigitalnuKarijeru, zadovoljstvo mi je da vas obavestim da je ujedno otvoren i Call For Sponsors – kako u pojedinačnim gradovima, tako i za celokupan projekat. Uključivanjem u #DigitalnuKarijeru ne samo da ćete pomoći oblikovanje buduće generacije digitalaca i među prvima stupiti u kontakt sa budućim kolegama, već i pomoći da se edukuje šira akademska i poslovna zajednica o značaju digitalne ekonomije i poslovima budućnosti (da ne kažemo sadašnjosti).
Ostavi komentar
Tomo
3. 4. 2018. u 13:10
“…koja će se ove godine premijerno održati u 5 univerzitetskih gradova: u Nišu, Kragujevcu, Novom Sadu, Subotici i Beogradu…”
Subotica nažalost nije univerzitetski grad…
Marko Mudrinić
3. 4. 2018. u 13:53
*fakultetskih 🙂
Marko Crnjanski
3. 4. 2018. u 13:20
Ćao Tomo,
Suboticu smo uvrstili zbog par fakulteta koji se tamo nalaze, ali i zbog studentskog doma koji je lociran u ovom gradu.
Pozdrav,
MC
Dukees
3. 4. 2018. u 15:13
Da li je ovo zaista ograniceno na studente? Zanimljivo mi zvuci, a inace sam pravnik koga zanima tehnologija.
Marko Mudrinić
3. 4. 2018. u 15:34
Hej Dukees,
Naravno da nije – svakako prati Netokraciju za više informacija o pojedinačnim događajima 🙂
Pozdrav,
Marko
Zoran Roncevic
6. 4. 2018. u 11:03
Ako mogu da pomognem, vrlo rado bih se uključio u ovaj projekat. Treba raditi na razvoju svesti da budućnost IT ne pripada programerima, to je već iza nas… Budućnost IT pripada lekarima, agronomima, hemičarima, bilozima….