Platforma 'Čuvam te' je prva nacionalna platforma za prevenciju i zaštitu od vršnjačkog nasilja u Srbiji.
Ova platforma namenjena je deci, učenicima, roditeljima i prosvetnim radnicima, ali će je koristiti i ljudi iz državne uprave i lokalnih samouprava kako bi se borili protiv tog problema, navodi se u saopštenju. Osim toga, “Čuvam te” je i alat koji će nam pomoći u borbi protiv nasilja prema nastavnicima i svim zaposlenima u školama širom Srbije.
Ana Brnabić, predsednica Vlade Srbije, koja je i predstavila pomenutu platformu, istakla je da je u svrhu borbe protiv vršnjačkog nasilja izmenjen i Protokol o postupanju u ustanovi u odgovoru na nasilje, zanemarivanje i zlostavljanje, kao prvi korak ka sistemskom uređenju tog problema.
Inače, platforma “Čuvam te” jedan je od rezultata zajedničkog rada Vlade Srbije, sindikalnih organizacija prosvetnih radnika i organizacija civilnog društva. “Nadamo se da će ova platforma omogućiti centralizaciju ovog složenog problema, sistemski pristup prevenciji, integraciju ključnih aktera (deca, nastavnici, roditelji) i to kroz kvalitetni edukativni online kanal”, istakla je Brnabić.
Sledeći korak je omogućavanje online prijave nasilja
Roditelji, učenici i nastavnici na ovoj platformi moći će da pronađu sve informacije koje se tiču vrste nasilja i postupanja u različitim situacijama, a ona ujedno objedinjuju sve nadležne resore – za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja, za prosvetu, nauku i tehnološki razvoj, za unutrašnje poslove, za trgovinu, turizam i telekomunikacije, za brigu o porodici i demografiju i za zdravlje. Takođe, posebno je važan segment koji se odnosi na online obuke za učenike, roditelje i nastavnike. Brnabić dodaje:
Ministarstvo prosvete, nauke i tehnološkog razvoja je pažljivo kreiralo različite obuke za sve tri grupe i pozivam sve vas da ih isprobate. Za sada ih je kreirano pet, a nastavićemo da ih razvijamo i dalje u skladu sa rezultatima i iskustvima građana.
Istovremeno najavljeno je i da će vremenom platforma biti unapređivana i da se na tome kontinuirano radi. Sledeći važan korak je omogućavanje online prijave nasilja, što će omogućiti građanima da u svakom trenutku mogu da prijave nasilje koje uključuje decu, ali i da oni lično prate tok i rešavanje svoje prijave.
Time će, istakla je premijerka, dobiti potpuno novu dimenziju borbe protiv vršnjačkog nasilja, sigurnije okruženje za najmlađe sugrađane i mnogo kvalitetnije uslove rada za prosvetne radnike.
Želiš da podeliš svoje mišljenje o ovoj temi? Komentari su otvoreni na našoj Facebook i LinkedIn stranici!