
Novosadski Anari AI dobio investiciju od $2.000.000 za proizvodnju AI čipova u cloudu
Ova srpsko-američka kompanija je za dva meseca zatvorila investicionu 'seed' rundu vođenu od strane nemačkog fonda Earlybird VC, koji je po prvi put investirao u jedan srpski startap. U investiciji su učestvovali i fondovi Acequia Capital i Serbian Entrepreneurs kao i Erica Ries, osnivač Lean Startup-a.
Startap Anari AI, prva online čip fabrika na cloud-u, razvija platformu za korišćenje i dizajniranje personalizovanih AI čipova, koji će biti dostupni u samo nekoliko klikova. Na ovaj način, kompanije će biti u mogućnosti da celokupan razvoj svojih specifičnih AI rešenja vremenski svedu na nekoliko nedelja, umesto na 12-18 meseci koliko je trenutno za to potrebno – navodi se u saopštenju.
Ova platforma svoju primenu može pronaći u različitim industrijama – od gejminga do autonomne vožnje i biotehnologija, a iza nje stoji globalni tim Ph.D. istraživača, inženjera za mašinsko učenje i senior softver inženjera. Tim osnivača kompanije je novosadski, a čine ga Jovan Stojanović (CEO), Stefan Sredojević (COO) i Bogdan Vukobratović (Head of R&D).
Jovan je, inače, takođe i osnivač Wonderland AI zajednice koja okuplja više od 30.000 stručnjaka i entuzijasta u oblasti veštačke inteligencije iz celog sveta. “Ideja je da podignemo i osnažimo AI ekosistem regiona i kroz nekoliko zasebnih organizacija kao što su Angelico, Wonderland AI Summit i Serbian AI Society, od kojih svaki na proaktivan i drugačiji način pristupa promociji, istraživanju i razvoju veštačke inteligencije. Anari AI je takođe jedan od njih”, ističe on i dodaje:
Imajući u vidu da se kompleksnost AI modela udvostručuje svaka tri i po meseca, trenutni pristupi i infrastruktura za AI nisu održivi”, rekao je Jovan Stojanović, osnivač Anarija. “Čvrsto verujemo da svaka kompanija treba da ima personalizovan čip za svoj AI, koji će im biti dostupan u samo jednom kliku. Razvijamo i unapređujemo AI na način koji je dosad bio nezamisliv. Spremni smo da promenimo hardver AI industriju iz korena, naročito uz Earlybird VC fond koji je već pokazao da ume da prepozna istinski potencijal kada je reč o startapima.
Anari AI tim dobiće i profesionalno pojačanje
Roland Manger, suosnivač i partner u Earlybird VC, povodom ove investicije izjavio je da se veštačka inteligencija neprestano širi i postaje sve kompleksnija, a takva stopa rasta nadmašuje standardne CPU i GPU performanse. “Postojeća rešenja sa agilnom arhitekturom su skupa, oduzimaju mnogo vremena i zahtevaju ozbiljne kapacitete kada su u pitanju razvoj i implementacija hardvera”, navodi on:
Anari je game changer u dva aspekta: gradi kompromis između performansi i uloženog napora i pruža mogućnost kreiranja personalizovanih čipova na cloud-u. Uzbuđen sam zbog ovog ogromnog potencijala!”
Inače, u osnovi Anari platforme je jedinstven framework za dizajn čipova baziran na Python programskom jeziku razvijenom od strane ove kompanije, uz koji softver inženjeri lako postaju hardver dizajneri. Prvi konfigurabilan Anari AI čip u cloud-u biće Thor X, koji će pružiti 100 puta efikasniju obradu 3D Point Cloud/Graph struktura podataka u odnosu na high-end GPU.
U daljem razvoju te tehnologije Anari AI timu pored Roland Manger-a priključiće se i Saša Ostojić i oni će se pridružiti Bordu direktora Anarija, dok Savetodavni odbor kompanije čine Christoph Auer-Welsbach (nekadašnji partner u IBM Ventures, osnivač CITY AI i osnivač Kaizo platforme) i Dejan Marković (suosnivač kompanije Flex Logix i profesor na UCLA).
Želiš da podeliš svoje mišljenje o ovoj temi? Komentari su otvoreni na našoj Facebook i LinkedIn stranici!