Podrška iz Japana za srpske startape kroz akceleratorski program

Akceleratorski program NINJA: Podrška iz Japana za domaće startape

NINJA akcelerator je namenjen startapima u zrelijoj fazi razvoja koji imaju potencijal i kapacitet da unaprede svoje poslovanje, otpočnu rundu investicija i osvajanje svetskog tržišta. Prijave traju do 1. oktobra 2022. godine.

Domaći startapi koji imaju tendenciju rasta i širenja na strana tržišta od 6. septembra imaju priliku za intenzivan razvoj kroz NINJA akceleratorski program, novi projekat podrške startapima u organizaciji Inicijative “Digitalna Srbija”, u partnerstvu sa Japanskom agencijom za međunarodnu saradnju (JICA).

U pitanju je NINJA (Next INnovation with JApan) program akceleracije za startape, koji ova organizacija već sprovodi širom sveta. Program otvara vrata ka mentorskim sesijama, potencijalnim investitorima, mogućnostima za razvoj poslovanja i izlazak na nova tržišta. Povodom pokretanja projekta u Srbiji, JICA direktor sektora za Evropu Tsučija Kaita izjavio je sledeće:

JICA je tradicionalno posvećena podršci ekonomskom razvoju Zapadnog Balkana kroz zvaničnu razvojnu pomoć u vidu projekata kako infrastrukturne tako i tehničke podrške. Ovog puta odlučili smo da implementiramo projekat NINJA, relativno novu inicijativu u okviru JICA, kako bismo dodatno ubrzali rast startapa u brzorastućoj IKT oblasti na Zapadnom Balkanu.

Kroz ovaj program, JICA se zajedno sa velikim japanskim kompanijama kao što je Rakuten Europe nada da će obezbediti resurse za perspektivne srpske startape koji žele da prošire svoje poslovanje na međunarodnom nivou i dodatno ojačaju veze između Srbije i Japana.

Prijave za startape su otvorene do 1. oktobra

Projekat je namenjen startapima u zrelijoj fazi razvoja koji imaju potencijal i kapacitet da unaprede svoje poslovanje i uz pomoć NINJA programa ga prošire u zemlje u kojima do sada nisu poslovali.

Sam program će trajati tri meseca, a za to vreme startapima će biti omogućen individualni rad sa mentorima na ključnim tačkama njihovog razvoja i pristup radionicama koje će voditi pažljivo izabrani domaći i strani eksperti kako bi ih pripremili za susret sa domaćim i stranim investitorima u finišu programa – na Demo Day događaju.

Uz sedam dvodnevnih radionica i 1 na 1 sesija sa mentorima, startapi će takođe imati priliku da prisustvuju specijalnim događajima i saznaju više o tome kako da prošire svoje poslovanje, koje su dobre prakse i kako to učiniti iz Srbije. Nebojša Bjelotomić, direktor Inicijative “Digitalna Srbija” posebno ističe:

Prema godišnjem izveštaju Startup Genome, prošla godina bila je najuspešnija za domaći startap ekosistem, u kojoj je u njega uloženo čak 600% više investicija u odnosu na 2020. godinu. Imajući na umu da beležimo ovakve uspehe, kao nekome ko se godinama bavi poboljašnjem prilika u startap ekosistemu, bilo nam je potpuno očigledno da je za njegov dalji razvoj potrebna kontinuirana podrška.

Drago nam je da su to prepoznali i naši partneri iz Japanske agencije za međunarodnu saradnju, posebno jer nam je istraživanje Startap skener pokazalo da je jedan od većih izazova za naše startape i nedovoljna vidljivost Srbije na globalnom tržištu.

NINJA akcelerator je namenjen onim tehnološkim startapima koji su ranu fazu razvoja već prebrodili, čije rešenje je već na tržištu, beleže rast na mesečnom ili godišnjem nivou i sada se nalaze pred mnogo većim izazovima – spremni su za rundu investicije i osvajanje svetskog tržišta.

Prijave za startape su otvorene do 1. oktobra 2022. godine do kraja dana na sajtu inicijative “Digitalna Srbija”.


Želiš da podeliš svoje mišljenje o ovoj temi? Komentari su otvoreni na našoj Facebook i LinkedIn stranici!

Popularno

Startapi i poslovanje

Srpsko-američki Index Health osigurao dodatnih $3 miliona investicije za unapređenje proizvoda

Startap domaćeg osnivača Luke Ivićevića, Index Health iz Majamija, koji nudi usluge telemedicine zasnovane na personalizovanim podacima pacijenata, podigao je novih $3 miliona u 'seed' rundi investiranja.

Karijere

Borislav Vesnić: I game dev industrija u Srbiji se suočava sa otkazima, ali i dalje je u blagom porastu

Visoki porezi i nedostatak mentorstva u vođenju biznisa i dalje su glavni neprijatelji domaće gejming industrije, kaže Borislav Vesnić, jedan od osnivača Tricoman Studios. O tome, ali i o drugim izazovima (i dobrim stranama) njegovog preduzetničkog puta sa njim razgovaramo u intervjuu koji sledi.

Tehnologija

Mislav Malenica: Razvoj veštačke inteligencije nije uticao na otkaze u IT industriji

Mislav Malenica, osnivač AI startapa Mindsmiths i potpredsednik organizacije Cro AI, na ovogodišnjem Weekend Media Festivalu bio je jedan od panelista, a u intervjuu za Netokraciju objasnio je zašto veštačka inteligencija ne može zameniti ljude i kako takav stav štetno utiče na njen razvoj.

Propustili ste

Intervju

Decenter u Srbiji pokreće R&D odeljenje sa ciljem razvoja novih naprednih Web3 rešenja

R&D kompanije Decenter podrazumeva grupu hakera koji imaju slobodu da istražuju, rešavaju probleme i stvaraju nova rešenja bez mnogo brige o biznisu, rokovima ili tržištu.

Kolumna

Kako je domaći startap Hunch postao prepoznatljiv brend u Holandiji

Hunch već drugu godinu za redom sponzoriše Dutch Search Awards, dodelu nagrada za najbolje holandske marketinške agencije, koja se održava u Utrehtu. Ove godine se vraćamo bogatiji za tri nagrade koje je osvojila agencija sa kojom radimo, i sa misijom da uspostavimo dominaciju na holandskom tržištu.

Startapi i poslovanje

Srpsko-nemački randevu.tech zatvorio ‘pre-seed’ investiciju od € 325.000

ICT Hub Venture, TS Ventures Fond i Earlybird Vision Lab inkubator udruženo su investirali u randevu.tech - tehnološku kompaniju sa sedištem u Berlinu i Beogradu koja transformiše način na koje kompanije grade i razvijaju B2B marketplace rešenja i digitalne proizvode.

Office Talks Podcast

Stanje IT industrije i odnos programera prema HR-u

U 169. epizodi Office Talks podkasta sa Ivom Marinković (Smallpdf) i Anom Golobočanin (Daon), analiziramo trenutno stanje na IT tržištu kao i probleme sa kojima se susreću tehnološke kompanije.

Istraživanje

Popunite anketu o transparentnosti IT plata u Srbiji

Inicijativa "Anketa o platama - Transparentnost zarada u IT industriji" biće anonimna, a pokrenuta je sa ciljem unapređenja transparentnosti i otvorenosti unutar srpske IT zajednice.

Novost

Trickest lansira javnu verziju svoje platforme za orkestraciju security workflow-a

Trickest, startap koji posluje u domenu automatizacije cybersecurity procesa, lansirao je svima dostupnu verziju svoje platforme za orkestraciju security workflow-a.