Kako se navodi u saopštenju Ministarstva državne uprave i lokalne samouprave, ministarka Brnabić potpisala je juče Memorandum o razumevanju sa slovenačkim kolegom, Borisom Koprivnikarom. Poseta naše delegacije Sloveniji i sklapanje pomenutog dokumenta, trebali bi da rezultuju bržim i efikasnijim uvođenjem elektronskog plaćanja na portal eUprave, zaokružujući mnogobrojne administrativne procese i time ukidajući potrebu za šalterima i papirnim uplatnicama. Ministarka Ana Brnabić izjavila je za medije:
Nadam se da ćemo uskoro zajedno proslaviti taj uspeh. Želimo da postanemo zemlja koja koristi eUpravu kako bi olakšala život građana i kao podstrek razvoju preduzetništva.
Sa druge strane, Brnabić ocenjuje da je za Srbiju važna bezbednost podataka ali i bolji pristup otvorenim podacima, dodajući da smo spremni da o tome učimo od Slovenije koja je u tom segmentu daleko ispred nas u ovom trenutku. Ona takođe navodi da će u narednih nekoliko nedelja početi sa radom portal otvorenih podataka, te očekuje da će se nakon posete Sloveniji krenuti sa radom na izradi akcionog plana za dalju saradnju koja podrazumeva implementaciju strategije eUprave na kojoj se već uveliko radi.

Srbija i Slovenija potpisale su Memorandum o saradnji kojom bi elektronsko plaćanje trebalo da zaživi na državnim portalima Srbije.
Slovenački ministar Boris Koprivnikar, naveo je da na potpisivanje memoranduma gleda kao na početak još dublje i značajnije saradnje, izjavivši da Srbija i Slovenija imaju potencijalne da zajedno razviju državnu upravu obe zemlje, ali i da njihova društva učine produktivnijim.
Estonija kao jedan od svetlih primera
Pored ministarke za državnu upravu i lokalnu samoupravu, delegaciju Srbije čine predstavnici Direkcije za eUpravu, kao i Ministarstva finansija, Uprave za trezor, Ministarstva trgovine, turizma i telekomunikacija, Privredne Komore Srbije i Generalnog sekretarijata Vlade Srbije. Prema rečima ministarke Brnabić, upravo ovaj podatak govori sa kojom se dozom ozbiljnosti pristupa unapređenju elektronskih servisa.
Ipak, činjenica je da pred pomenutim državnim organima stoji još mnogo posla kako bi se e-servisi značajno unapredili i dostigli nivo onih iz razvijenih zemalja, pružajući građanima napredno korisničko iskustvo. Jedan od najboljih primera u Evropi koji oslikava zdravu digitalnu tranziciju administracije jedne države može se pronaći upravo u Estoniji, zemlji sa najrazvijenijom elektronskom upravom.